הענבים

הענבים » בקדמת גידולי הענבים

מחקר ופיתוח

מחקרים עדכניים המבוצעים ע"י ענבי טלי

מאת: שחף דודאי, אגרונום מחקרים וחדשנות

"זקני השבט" אולי זוכרים בערגה את הענבים של פעם אבל למעשה היו אלה ענבים עם חרצנים, בעלי קליפה עבה וחיי מדף קצרים, לפעמים טעם הנוסטלגיה קצת מבלבל…. עם השנים פותחו זני ענבים מוצלחים יותר, ללא חרצנים ואפילו מתוקים יותר!! ברבות השנים הפכו גם החקלאים מקצועיים יותר ולמדו לגדל ענבים איכותיים מבעבר. אז איך עושים את זה? איך מפתחים את זני הענבים החדשים והמיוחדים? והאם הענבים שלנו בענבי טלי עברו הנדסה גנטית?  כל התשובות ועוד בכתבה שלפניכם.

הנדסה גנטית או טיפוח זנים? ומה ההבדל בעצם?

ישנן כמה דרכים לפתח זני ענבים חדשים (או כל צמח אחר), חלקן טבעיות וחלקן פחות. 

הנדסה גנטית הוא תהליך שנעשה במעבדה בו לוקחים רצף גנטי של צמח אחד (בגלל תכונות מסוימות שיש בו) ומחברים אותו בעזרת טכנולוגיה מיוחדת לרצף גנטי של צמח אחר (בגלל תכונות אחרות), מתוך החיבור החדש נוצר פרי חדש עם התכונות הרצויות (טעם, חיי מדף, גידול קל וכו') אך התהליך אינו טבעי. 

לעומת זאת בהשבחת זנים קלאסית לוקחים ענבים בעלי תכונות מסוימות רצויות ומבצעים הפרייה טבעית בעזרת אבקני הצמח עם זני ענבים אחרים, כיוון שקשה לשלוט על התוצאה, מההפריות האלו מיצרים עשרות אלפי צאצאים וכאשר הגפנים והענבים מתפתחים, מדללים אותם בתהליך איטי וממושך, ע"פ התכונות הרצויות שנוצרו, עד שמגיעים בסופו של דבר למספר זנים בודד עם תכונות משופרות. תהליך כזה לוקח כ….. שנים! 

כיום יש דרך לקצר מעט את התהליך הממושך בשיטה שנקראת "……." בשיטה זו, בעזרת ביולוגיה מולקולרית בוחנים לאחר יצור ההפריה הטבעית את התכונות החדשות שנוצרו ומגדלים רק את הגפנים בעלות הפוטנציאל הגבוה יותר, שיטת זו לוקחת רק כ-10 שנים.

ומה לגבי הענבים שלנו? כל זני הענבים של ענבי טלי פותחו בשיטות של טיפוח זנים ללא הנדסה גנטית.

איפה מפתחים זנים חדשים?

אנחנו גאים לספר שלענבי טלי יש את היצע הזנים הטוב בארץ! ואלי אפילו בעולם, וזאת כיוון שיש לנו שיתופי פעולה עם מספר חברות לפיתוח זנים, מהארץ ומהעולם.

Sun World – החברה הגדולה בעולם לפיתוח זני ענבים, חברת סאן וורלד נמצאת בקליפרניה ואחראית לפיתוח זני בוטיק רבים כמו סקרלוטה, אוטום קריספ וסייבל, לחברה סניפים בכל העולם, ענבי טלי הם נציגיה הבלעדיים בישראל. מוזמנים להציץ באתר החברה sun-world.com

SNFL – חברה…… טימפסון, אליסון ….. הגדרה

מכון וולקני – המכון הישראלי לפיתוח זנים בראשותו של אבי פרל פיתחו את זן הענבים "ביג פרל" ….. הגדרה…

עוד מישהו? 

על כל זני הענבים המיוחדים יש רישום פטנט והמגדל משלם תמלוגים לחברה המפתחת, זו גם אחת הסיבות שמחיר הענבים גבוה יותר, זנים אלו לא ניתן לגדל באופן פרטי.

ויש גם זני ענבים פתוחים לגידול ע"י כל מי שרוצה: קרימסון, זני, רד גלוב, טומפסון ואוטום רויאל.

חלקת המחקר של ענבי טלי:

ענבי טלי, כקואופרטיב מוביל בגידול ענבי מאכל, מבצע מחקרים וניסויים שונים,בכדי לתת לחקלאים השותפים בקואופרטיב, כלים להתפתח ולהתמקצע בגידול ענבי מאכל. המחקרים עוסקים בשיפור והתייעלות גידול הענבים, בניית פרוטוקול גידול, איקלום זנים חדשים בישראל וההתמקצעות בגידול זני ענבים מועדפים, בעיקר ענבי הבוטיק. דוגמא לכך ניתן ללמוד מהסיפור הבא: כל שיח ענבים מורכב מכנה- שיח ענבים חזק אך לא טעים, עליו מרכיבים זן ענבים טעים אך עדין, שנים רבות היה נהוג להרכיב את זן הענבים "אוטום רויאל" על כנה מסוג מסוים, וידעו שהאוטום רויאל לא מביא יבולים טובים כל כך (למרות טעמו הטוב והצבע השחור היפה שלו), כעבור שנים, בעקבות ניסויים שנעשו, החליפו את סוג הכנה והפלא זה פלא…. יבולי האוטום רויאל השתפרו, זאת אומרת שלפעמים שינוי קטן יוצר שיפור גדול, ולכן חשוב להתמיד במחקרים.

תוצאות בדיקת.....
פרומון סינתטי להדברה ידידותית
בקדמת גידולי הענבים
שימוש ב״לכידה המונית״ למאבק בזבוב הים התיכון
בקדמת גידולי הענבים
גידול מוגן ברשתות
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print
Share on email