הענבים

הענבים » ענבים כשרים למהדרין

ענבי טלי כשרים למהדרין

מאת: משגיח הכשרות, הרב מנחם הפטקה

 

מעשרות:

מצוות המעשרות מוזכרת כבר בתורה ומטרתה תמורה לכוהנים וללוויים עבור עבודתם בבית במקדש: "וְלִבְנֵי לֵוִי הִנֵּה נָתַתִּי כָּל-מַעֲשֵׂר בְּיִשְׂרָאֵל לְנַחֲלָה חֵלֶף עֲבֹדָתָם אֲשֶׁר-הֵם עֹבְדִים אֶת-עֲבֹדַת אֹהֶל מוֹעֵד … כִּי אֶת-מַעְשַׂר בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר יָרִימוּ לַיהוָה תְּרוּמָה נָתַתִּי לַלְוִיִּם לְנַחֲלָה …" (במדבר י"ח כ"א-כ"ד)
מצוות המעשר מחייבת את קיומו של בית המקדש, אולם גם היום נוהגים להקפיד על הפרשת המעשר ובנוסף, ב"ענבי טלי" מקפידים גם על תרומת פרי לנזקקים ומעשר עני.

שמיטה:

איסור עיבוד הקרקע ע"י יהודים בשנה השביעית. גם זוהי אחת ממצוות התלויות בארץ ישראל ונזכרת בתורה: "וְשֵׁשׁ שָׁנִים, תִּזְרַע אֶת-אַרְצֶךָ; וְאָסַפְתָּ, אֶת-תְּבוּאָתָהּ. וְהַשְּׁבִיעִת תִּשְׁמְטֶנָּה וּנְטַשְׁתָּהּ, וְאָכְלוּ אֶבְיֹנֵי עַמֶּךָ, וְיִתְרָם, תֹּאכַל חַיַּת הַשָּׂדֶה; כֵּן-תַּעֲשֶׂה לְכַרְמְךָ, לְזֵיתֶךָ" (שמות כ"ג י-י"א)
כיום הרבנות הראשית לישראל מעניקה היתרי מכירה של הקרקעות המעובדות לגויים ובכך נשמרת מצוות השמיטה. היתר זה היה מקובל על הרבנים עוד מראשית ההתיישבות בתחילת המאה ה-19, ומטרתו למנוע נזק לחקלאות ופגיעה ביישוב היהודי.

השנה שנת השמיטה תשפ"ב – 2022 – לכל ענבי טלי כשרות של הרבנות מ.א.לכיש.  לכל הענבים יש היתר מכירה ואילו בחלק מהכרמים יש כשרות של אוצר בית דין בהשגחת הרב אפרתי. פרי קדוש בקדושת שביעית בכשרות מהודרת של הרב אפרתי
 

ללא חשש ערלה:

איסור ערלה אוסר על אכילת פירות העצים בשלוש השנים הראשונות מיום נטיעתם. איסור זה הוא אחד ממצוות התלויות בארץ ישראל: "וְכִי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ, וּנְטַעְתֶּם כָּל עֵץ מַאֲכָל וַעֲרַלְתֶּם עָרְלָתוֹ, אֶת פִּרְיוֹ; שָׁלֹשׁ שָׁנִים, יִהְיֶה לָכֶם עֲרֵלִים לֹא יֵאָכֵל". (ויקרא י"ט כ"ג).
במושב לכיש כל נטיעת כרם חדש מחייבת את אישורו של משגיח הכשרות או אגרונום מטעם הרבנות או גוף הכשרות המוסמך שמגיע לשטח הנטיעות ומתעד את מועד הנטיעה ואת מספר השתילים.

חתומים על כשרות:

אחרי הפרשת המעשרות, משגיח הכשרות מטביע חותמת "כשרות למהדרין" של הרב הגר"י אפרתי שליט"א.
בנוסף, לענבי טלי יש את אישורי הכשרות של העדה החרדית בירושלים והרב לנדא בבני ברק. נציגים מטעם שתי הכשרויות מגיעים לבקר את בציר הענבים ומעניקים לאריזות שמיועדות לשוק החרדי את החותמת הספציפית להם.
זהו, ענבי טלי כשרים ומזומנים לצאת לדרך!

ענבים - ענבי טלי כשרים למהדרין - מעשרות
 "עֹבְדִים אֶת-עֲבֹדַת אֹהֶל מוֹעֵד..."
ענבים - ענבי טלי כשרים למהדרין - שמיטה
"וּנְטַעְתֶּם כָּל עֵץ מַאֲכָל וַעֲרַלְתֶּם עָרְלָתוֹ..."
ענבים - חתומים על כשרות ענבי טלי כשרים למהדרין
"כָּל-מַעֲשֵׂר בְּיִשְׂרָאֵל לְנַחֲלָה חֵלֶף עֲבֹדָתָם..."
"וְאָסַפְתָּ, אֶת-תְּבוּאָתָהּ. וְהַשְּׁבִיעִת תִּשְׁמְטֶנָּה וּנְטַשְׁתָּהּ.."

משלחת רבני כשרות למהדרין בראשות הגר"י אפרתי שליט"א בסיור מקיף בענבי טלי