הבלוג של טלי

ברוכים הבאים לבלוג של טלי! 

הבלוג שמספר על ענבים, על גידול גפנים ועל כל הדברים המעניינים הקשורים לכרמים ולענבי טלי,

אתם מוזמנים לשבת בצל סוכתנו ומקווים שתמצאו את המידע פה "טעים" לפחות כמו הענבים.

 

רוצים לשבת תחת צל הגפן וליהנות מהענבים שהיא נותנת? אכן נשמע חלומי, אבל האמת שקשה מאוד להצליח בגידול ענבים ביתי, ענבים טובים מתחילים בבחירת זן הענבים, בגידול גפן בריאה ובטיפול מסור לאורך כל שלבי העונה. אם בכל זאת אתם לא נרתעים מהאתגר אז קדימה… כדי לעזור לכם במשימה אספנו מספר טיפים בנושא

אלפי פעמים נשאלנו על הפקת יין אז החלטנו שהגיע הזמן להסביר… ענבי טלי מומחים בענבי מאכל, גידול ענבי מאכל זו התמחות שונה לחלוטין מגידול ענבי יין, מבחירת זני הענבים, דרך תהליך הגידול ועד צורת הבציר, אלו ההבדלים בעיקריים בין כרם יין לכרם מאכל.

איך הגפנים מתמודדות עם הקור? מה זה מנות קור? ומתי כדאי להתחיל לגזום ולזמור את הכרם, לקראת לבלובה באביב? מידע מעניין לכל חובבי הגפנים שרוצים לטפח את הגפן הביתית שלהם. 

רבים שואלים אותנו "איפה אוכל להשיג שתיל של ענבי טלי?" או "למה הגפן שלי לא מניבה פרי?" ועוד שאלות על טיפול בגפן שבגינה הביתית. גידול ענבים, בדיוק כמו גידול ילדים, דורש השקעה ומאמץ רב, וכמו אצל ילדים, גם בגפנים לכל שיח יש להתאים את הטיפול הייחודי לו. ישנם הבדלים גדולים בין טיפול בכרם לבין טיפול בגפן הביתית וכן הבדלים בטיפול בגפנים השונות בהתאם לזן, מיקום הגידול, גיל הגפן ומצבה הבריאותי, ובכל זאת….

יותר ויותר מחקרים רפואיים בשנים האחרונות מצביעים על כך שהענבים לא רק טעימים מאוד – אלא גם עשירים בסגולות בריאותיות וברכיבי תזונה חיוניים לגוף. למה בעצם? מה יש בהם שאין בפירות אחרים? 
הנה כמה מהיתרונות התזונתיים שיש בענבים.

מתי מומלץ להוסיף ברזל  לגפן? ומתי הכי נכון להתחיל את הגיזום? פעם החקלאים יכלו רק לנחש, היום אנחנו כבר הרבה יותר חכמים! אחת הדרכים לאיסוף המידע היא בעזרת התחנה המטאורולוגית שלנו. אז מה ניתן ללמוד מנתוני מזג האוויר כדי להגיע לכאלו יבולים משובחים?

כמה מילים הקשורות לגפנים אתם מכירים? הידעתם שיש למעלה מ- 15 מילים הקשורות לעולם הגפנים והענבים?  הגפן כידוע היא אחת מ-7 המינים והיתה חשובה מאוד לדוברי העברית לאורך כל ההיסטוריה, מתקופת התנ"ך ועד ימינו, לכן בעברית תמצאו המון מילים מיוחדות לעולם זה, כנסו ותראו…

אם אתם חובבי גינון ויש לכם שיח גפן בגינה בוודאי רציתם לאכול בקיץ מפריה המתוק, כמו שנאמר בתנ"ך "אִישׁ תַּחַת גַּפְנוֹ וְתַחַת תְּאֵנָתוֹ" אבל המשימה לא קלה, רק גיזום נכון של הגפן תניב אשכולות יפים של ענבים, רוצים לדעת איך לעשות את זה? כנסו ותראו….

מדוע הכרמים מכוסים ברשתות? ומה זה הקופסאות הצהובות בין שורות הכרם? כיום, עם התקדמות הטכנולוגיה והמחקר, התפתחו שיטות רבות לגידול ענבים איכותיים יותר, תוך שמירה על איכות הסביבה והפחתת השימוש בחומרי הדברה, ענבי טלי כמותג חקלאי מוביל, מאמץ כל הזמן שיטות חקלאיות מתקדמות כדי לשפר את איכות הענבים, משלב הגידול ועד המדף בחנות.